ym atutem jest to, że dostęp do energii odnawialnej jest praktycznie nieograniczony. Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, ze względu na swój ekologiczny charakter, oraz opłacalność. Mimo dużej inwestycji początkowej, z reguły po maksymalnie dziesięciu latach koszty instalacji nam się zwrócą.
Przeglądając oferty firm zajmujących się fotowoltaiką możemy znaleźć określenia takie jak kolektory słoneczne, lub panele fotowoltaiczne. Wbrew pozorom nie są to te same rzeczy. Kolektory zamieniają energię słoneczną w energię cieplną, którą możemy wykorzystać do ogrzewania wody. Z kolei panele fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną, którą możemy zasilić cały dom. Są one droższe niż kolektory. Co prawda dzięki panelom moglibyśmy również ogrzewać wodę, jednak jest to mało opłacalne.
Ile kosztują panele fotowoltaiczne
Kupno paneli fotowoltaicznych z pewnością nie należy do najtańszych inwestycji, jednak istnieje wiele różnego rodzaju dofinansowań do instalacji słonecznych. Całkowity koszt montażu paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, jak właśnie chociażby od wysokości udzielanej dotacji w ramach różnych programów. Sam koszt fotoogniw jest różny w zależności od wybranego rodzaju oraz modelu paneli. Najdroższą opcją są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są najbardziej wydajne oraz najbardziej wytrzymałe ze względu na swoją budowę. Monokrystaliczne panele słoneczne są z kolei tańsze, ale znacznie mniej wydajne, ponieważ są zbudowane z płytek krzemu posiadających nieregularną strukturę krystaliczną. Sam montaż paneli fotowoltaicznych także trochę kosztuje wraz z koniecznymi urządzeniami potrzebnymi do właściwego działania całej instalacji. W celu poznania przybliżonego kosztu instalacji paneli fotowoltaicznych dobrze jest skorzystać z darmowej konsultacji oferowanej przez firmę działającą w branży fotowoltaicznej.
Zastosowanie konwersji fotowoltaicznej
Konwersja fotowoltaiczna jest możliwa dzięki specjalnym ogniwom słonecznym, które przekształcają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko polegające na konwersji fotowoltaicznej jest wykorzystywane w tak zwanej energetyce słonecznej. Sama energetyka słoneczna jest jedną z gałęzi przemysłu, która zajmuje się praktycznym wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego, a konwersja fotowoltaiczna jest jednym ze sposób korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne umożliwiają przemianę energii słonecznej w energię elektryczną, co jest wykorzystywane w elektrowniach słonecznych. Ponadto montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzany na dachach budynków wytwarzając energię elektryczną przeznaczoną do użytku w ramach gospodarstwa domowego. Konwersja fotowoltaiczna, ujmując to w jak najprostszy sposób, służy wytworzeniu prądu elektrycznego korzystając z promieniowania słonecznego. Zjawisko fotowoltaiczne występujące w fotoogniwach umożliwia zachodzenie konwersji fotowoltaicznej.
Fotowoltaika - czym jest?
Fotowoltaika - to słowo zdaje się dość trudne, ale w rzeczywistości każdy byłby w stanie je dzisiaj zdefiniować. Kryje się pod nim energia elektryczna, pobierana z naturalnego źródła, czyli wprost ze słońca. Pozyskiwana przy użyciu specjalistycznych paneli fotowoltaicznych (nazywanych też kolektorami słonecznymi) jest tak naprawdę naszą przyszłością. Szacuje się, że już za kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt lat wszyscy zamienią na nią zwykłą energię.
A dzieje się to już teraz. Nowoczesne kolektory słoneczne coraz częściej można spotkać na różnego typu budynkach. Nie są to już tylko najbardziej nowoczesne obiekty. Kolektory wyposażone w krzemowe płyty równie często występują dziś na dachach normalnych domów i zwyczajnych budynków firmowych. Z roku na rok ich popularność coraz bardziej wzrasta. Największy wpływ na ten wzrost ma sama energia odnawialna, która sprytnie łączy w sobie ekonomię z ekologią, gdyż jest rozwiązaniem tanim, a zarazem zupełnie nieszkodliwym dla otaczającego nas środowiska.